Tekst: Beata Bukowska

Artykuł ten chcę poświęcić inicjatywie godnej polecenia rodzicom z dziećmi, mianowicie Papieskiemu Uniwersytetowi Dzieci i Rodziców (w skrócie PUDiR), który działa przy Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Celem tego przedsięwzięcia jest umożliwienie rodzinom spędzenia wspólnie czasu w wartościowy i twórczy sposób. Spotkania odbywają się w soboty w godzinach od 10.00. do 14.00. raz w miesiącu. Część zajęć prowadzona jest dla rodziców i dzieci łącznie, część osobno. Dla dzieci przygotowane są warsztaty dziennikarskie, Bożonarodzeniowe, astronomiczne, językowe, zdrowego żywienia, konserwacji ceramiki oraz warsztaty o św. Janie Pawle II. Z kolei wykłady dla rodziców obejmują współczesne problemy wychowania w kontekście myśli św. Jana Pawła II, a także przegląd metod i form nauczania języków obcych z oceną efektywności nauczania dzieci. Poza tym wpływ sposobu odżywiania na wyzwolenie u dzieci zachowań o charakterze nadpobudliwym lub/i agresywnym, wpływ Internetu, telewizji, telefonu na psychikę i postawy dzieci. Oferta obejmuje również savoir vivre wobec osób niepełnosprawnych, wykład o Bożonarodzeniowych tradycjach różnych czasów i kultur, a także o sztuce mediacji w rodzinie. Do zajęć wspólnych rodziców z dziećmi wchodzą konsultacje z fizjoterapeutą dotyczące wad postawy oraz wyboru najlepszych form aktywności fizycznej i mini kursy pierwszej pomocy dla dzieci i dorosłych. Zajęcia prowadzone są w sali doświadczania świata. Uniwersytet przewiduje także zajęcia wspólne z jazdy konnej, żeglarstwa, narciarstwa, rodzinną grę miejską w Krakowie  “Śladami świętego Jana Pawła II”. Natomiast w niedzielę zajęcia dodatkowe z kulturą, sztuką i rekreacją, w tym wyjazdy w czasie ferii i wakacji.

Szeroka tematyka i atrakcyjna forma przekazu przez PUDiR pozwala realizować naturalne pragnienie dziecka aby poznawać świat, innych ludzi i siebie. Warsztaty uczą rodziców podejścia do rozwoju i wychowania dziecka w sposób holistyczny. Zakres ich bowiem obejmuje wszystkie sfery rozwoju a więc umysłowego, psychicznego, fizycznego, społecznego, emocjonalnego, moralnego i religijnego. Tym samym przekazują wiedzę potrzebną rodzicom do realizacji świadomego prowadzenia i wspierania prawidłowego rozwoju dziecka. Pamiętajmy, że wiek przedszkolny pomiędzy trzecim a szóstym rokiem życia to okres kształtowania się podstawowych struktur osobowości. Zasadniczy etap rozwoju dziecka jest już zakończony w wieku około sześciu lat, a zatem w okresie późniejszym można już tylko korygować. Myślę, że wśród wielu ofert edukacyjnych, książek i poradników wychowawczych, różnych form zajęć dodatkowych jest to oferta praktyczna, najpełniejsza i najbezpieczniejsza.

Według mnie PUDiR są inwestycją najlepszą i najpiękniejszą jaką rodzice mogą dać dziecku. Co bowiem może zastąpić wspólne rodzinne dobre i mądre spędzenie czasu, po prostu bycie ze sobą, bycie dla siebie, budując głębokie relacje osobowe rodziców i dzieci? Zachęcam do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami i programem na www.msp.upjp2.edu.pl

 


Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.